As high school football season evolves, so do the Main Street Preps Top 25 rankings.
Mt. Juliet (No. 25) and Rockvale (No. 19) both joined the list for the first time this season after earning important region wins last Friday.
The Golden Bears (3-1) used a last-play field goal from Daniel Echeverria to down White County 45-43 in dramatic fashion. Meanwhile, Rockvale (4-1) beat Riverdale for the first time by putting on a defensive clinic in a 20-7 victory.
Lipscomb Academy, Oakland and MBA all held steady as the top three teams in Middle Tennessee. The Big Red travel to No. 4 Brentwood Academy in Week 6, while the Mustangs and Patriots are idle.
See below for the updated Top 25, last week’s scores and this week’s schedule.
1. (1) Lipscomb Academy (5-0)
Week 5: W, 41-12 vs. FRA | Week 6: Bye
2. (2) Oakland (5-0)
Week 5: W, 42-0 at Siegel | Week 6: Bye
3. (3) MBA (5-0)
Week 5: W, 45-7 at Father Ryan | Week 6: at Brentwood Academy
4. (5) Brentwood Academy (4-1)
Week 5: W, 44-7 at St. Benedict | Week 6: vs. MBA
5. (6) Ravenwood (3-2)
Week 5: W, 28-10 vs. Brentwood | Week 6: vs. Hendersonville
6. (4) Pope Prep (4-1)
Week 5: W, 42-7 vs. Baylor | Week 6: at BGA
7. (7) Ensworth (4-1)
Week 5: W, 27-17 at MUS | Week 6: vs. St. Benedict
8. (9) CPA (3-2)
Week 5: W, 35-14 at Goodpasture | Week 6: vs. Cane Ridge
9. (10) Page (5-0)
Week 5: W, 36-14 vs. Franklin County | Week 6: at Giles County
10. (11) Beech (3-1)
Week 5: W, 38-7 at Clarksville | Week 6: vs. Summit (Thursday)
11. (12) East Nashville (5-0)
Week 5: W, 54-0 at Jackson County | Week 6: at Independence
12. (15) Nolensville (5-0)
Week 5: W, 44-7 vs. Columbia | Week 6: vs. Rockvale
13. (13) Father Ryan (2-3)
Week 5: L, 45-7 vs. MBA | Week 6: vs. Bowling Green (Ky.)
14. (14) Cane Ridge (4-1)
Week 5: W, 27-13 vs. La Vergne | Week 6: at CPA
15. (19) Smyrna (4-0)
Week 5: W, 34-7 vs. Antioch | Week 6: at Riverdale
16. (16) Brentwood (3-2)
Week 5: L, 28-10 at Ravenwood | Week 6: at Hillsboro (Thursday)
17. (17) Blackman (4-1)
Week 5: W, 35-28 at Stewarts Creek | Week 6: vs. Antioch
18. (20) Springfield (5-0)
Week 5: W, 43-6 at Kenwood | Week 6: vs. Rossview
19. (NR) Rockvale (4-1)
Week 5: W, 20-7 vs. Riverdale | Week 6: at Nolensville
20. (8) Lebanon (3-2)
Week 5: L, 27-23 at Coffee County | Week 6: vs. Lincoln County
21. (21) Pearl-Cohn (3-2)
Week 5: W, 55-7 at Lawrence County | Week 6: vs. Tullahoma
22. (22) Green Hill (4-1)
Week 5: W, 17-7 vs. Hillsboro | Week 6: at White County
23. (18) Riverdale (3-2)
Week 5: L, 20-7 at Rockvale | Week 6: vs. Smyrna
24. (23) Marshall County (5-0)
Week 5: W, 45-7 vs. Hillwood | Week 6: Bye
25. (NR) Mt. Juliet (3-1)
Week 5: W, 45-43 vs. White County | Week 6: at Wilson Central
Dropped out: FRA (4-1), Siegel (3-2)
Just missed: Centennial (4-1), Friendship Christian (5-0)
WEEK 5 SCORES
Thursday, Sept. 15:
Clay County 43, Jo Byrns 6
Grace Christian — Franklin 46, Mt. Juliet Christian 7
Friday, Sept. 16:
Adamsville 27, East Hickman 7
Richland 41, Cascade 14
Centennial 31, Summit 14
Beech 38, Clarksville 7
Nashville Christian 49, Clarksville Academy 8
Portland 22, Clarksville NE 21
Coffee County 27, Lebanon 23
Cornersville 20, Collinwood 14
Giles County 50, Community 8
DeKalb County 48, Cumberland County 13
Davidson Academy 38, BGA 7
DCA 42, Columbia Academy 7
McGavock 31, Dickson County 14
Eagleville 46, Tennessee Heat 20
East Robertson 42, Harpeth 0
Fairview 40, Cheatham County 16
MBA 45, Father Ryan 7
Fayetteville 46, Moore County 34
Independence 27, Franklin 17
Montgomery Central 42, Glencliff 8
CPA 28, Goodpasture 14
Grace Christian — Knoxville 47, Ezell-Harding 13
Green Hill 17, Hillsboro 7
Hendersonville 22, Gallatin 9
Henry County 49, Clarksville NW 7
Lewis County 53, Hickman County 12
Wilson Central 35, Hunters Lane 6
Huntingdon 61, Houston County 26
Wayne County 40, Huntland 14
Springfield 43, Kenwood 6
Gordonsville 42, Lakeway Christian 14
Cane Ridge 27, La Vergne 13
Pearl-Cohn 55, Lawrence County 7
Liberty Creek 40, Chattanooga Prep 0
Lincoln County 35, Spring Hill 27
Lipscomb Academy 41, Franklin Road Academy 12
Macon County 49, Livingston Academy 6
Lookout Valley 36, Cannon County 28
Marshall County 45, Hillwood 7
McEwen 76, Hollow Rock-Bruceton 12
Middle Tennessee Christian 34, Trinity Christian 21
Monterey 28, Rockwood 14
Mt. Juliet 45, White County 43
Mt. Pleasant 32, Loretto 21
Ensworth 27, MUS 17
Nolensville 44, Columbia 7
York Institute 28, Oneida 14
Page 36, Franklin County 14
McKenzie 56, Perry County 0
Baylor 42, Pope Prep 7
Ravenwood 28, Brentwood 10
Red Boiling Springs 39, North Greene 12
Rockvale 20, Riverdale 7
Sequatchie County 42, Grundy County 12
Oakland 42, Siegel 0
Smyrna 34, Antioch 6
Brentwood Academy 44, St. Benedict 7
Blackman 35, Stewarts Creek 28
Stone Memorial 15, Upperman 14
Maplewood 30, Stratford 0
Forrest 17, Summertown 9
Sycamore 29, White House Heritage 7
Friendship Christian 33, The King’s Academy 0
Westmoreland 42, Trousdale County 0
Creek Wood 16, Tullahoma 3
Smith County 30, Walker Valley 25
Cookeville 21, Warren County 14
Watertown 32, Whites Creek 0
Rossview 20, West Creek 17
Waverly 32, White House 21
WEEK 6 SCHEDULE
Thursday, Sept. 22:
Summit at Beech
White House Heritage at Fairview
Brentwood at Hillsboro
East Hickman at Houston Co.
Jackson Co. at Livingston Academy
Scotts Hill at Perry Co.
Friday, Sept. 23:
Pope Prep at BGA
Antioch at Blackman
Columbia Academy at Boyd Buchanan
MBA at Brentwood Academy
DeKalb Co. at Cannon Co.
Community at Cascade
Clarksville at Clarksville Northeast
Overton at Clarksville Northwest
Spring Hill at Coffee Co.
Fayetteville at Collinwood
Mt. Pleasant at Columbia
Eagleville at Cornersville
Cane Ridge at CPA
Polk Co. at Cumberland Co.
Silverdale at DCA
Centennial at Dickson Co.
St. Benedict at Ensworth
Bowling Green (Ky.) at Father Ryan
Clarksville Academy at Fayette Academy
Marion Co. at Forrest
St. George’s at FRA
Grundy Co. at Franklin Co.
Webb School at Franklin Grace
Maplewood at Friendship Christian
Cookeville at Gallatin
Page at Giles Co.
Coalfield at Gordonsville
Greenbrier at Hillwood
Lookout Valley at Huntland
East Nashville at Independence
East Robertson at Jo Byrns
Shelbyville at Kenwood
Stewarts Creek at La Vergne
MTCS at Lakeway Christian
Glencliff at Lawrence Co.
Lincoln Co. at Lebanon
Goodpasture at Liberty Creek
Lewis Co. at Loretto
Portland at Macon Co.
Harpeth at McEwen
Franklin at McGavock
Creek Wood at Montgomery Central
Davidson Academy at Nashville Christian
Rockvale at Nolensville
Tullahoma at Pearl-Cohn
Sale Creek at Pickett Co.
Hendersonville at Ravenwood
Brighton vs. RePublic
Smyrna at Riverdale
Trousdale Co. at Smith Co.
Rossview at Springfield
Waverly at Stewart Co.
Hunters Lane at Stratford
Ezell-Harding at Summertown
Siegel at Warren Co.
Upperman at Watertown
Moore Co. at Wayne Co.
Station Camp at West Creek
Clay Co. at Westmoreland
Green Hill at White Co.
Sycamore at White House
Cheatham Co. at Whites Creek
Red Boiling Springs at Whitwell
Mt. Juliet at Wilson Central
Stone Memorial at York Institute
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.