The top 10 teams in the Main Street Preps football rankings didn’t budge this week, but there was a shakeup toward the bottom of the list.
Station Camp (4-0) joined the fray for the first time after beating Gallatin 21-7 for the Mayor’s Cup last Friday. The No. 24 Bison have turned their program around since finishing 0-10 last season.
East Nashville (3-1) also landed at No. 25 following its 25-6 victory at Hillsboro. Senior running back Amarion Ford rushed for 178 yards and three touchdowns on 36 carries.
Previously ranked Henry County (No. 23) and Springfield (No. 25) fell out after losing to Brentwood and Wilson Central, respectively.
Here is how we ranked the top 25 Midstate teams after Week 4 (last week’s position in parentheses):
1. (1) Oakland 3-0
Week 4: Canceled, Week 5: vs. Siegel
2. (2) Lipscomb Academy 4-0
Week 4: W, 64-28 vs. Pulaski Academy (Ark.), Week 5: at FRA
3. (3) CPA 4-0
Week 4: W, 24-10 vs. MBA, Week 5: vs. Goodpasture
4. (4) Summit 4-0
Week 4: W, 55-20 vs. Blackman, Week 5: vs. Centennial
5. (5) Pearl-Cohn 4-0
Week 4: W, 35-0 at Creek Wood, Week 5: vs. Lawrence County
6. (6) Riverdale 4-0
Week 4: W, 13-6 vs. Shelbyville, Week 5: vs. Rockvale
7. (7) Pope Prep 4-0
Week 4: W, 56-38 vs. Independence, Week 5: at Baylor
8. (8) MBA 1-3
Week 4: L, 24-10 at CPA, Week 5: vs. Father Ryan
9. (9) Ravenwood 3-1
Week 4: W, 35-14 vs. Life Academy (Va.), Week 5: at Brentwood
10. (10) Brentwood Academy 2-2
Week 4: W, 19-6 vs. Whitehaven, Week 5: vs. St. Benedict
11. (13) Ensworth 3-1
Week 4: W, 59-6 vs. Nolensville, Week 5: vs. MUS
12. (11) Father Ryan 3-1
Week 4: W, 48-0 vs. Cane Ridge, Week 5: at MBA
13. (12) Mt. Juliet 4-0
Week 4: W, 38-20 at Warren County, Week 5: at White County
14. (14) BGA 2-2
Week 4: W, 28-21 vs. Nashville Christian, Week 5: vs. Davidson Academy
15. (15) Hendersonville 2-1
Week 4: Bye, Week 5: at Gallatin
16. (17) Beech 2-1
Week 4: Bye, Week 5: vs. Clarksville
17. (16) Independence 1-3
Week 4: L, 56-38 at Pope Prep, Week 5: vs. Franklin
18. (18) Blackman 2-2
Week 4: L, 55-20 at Summit, Week 5: vs. Stewarts Creek
19. (19) Brentwood 1-3
Week 4: W, 21-14 at Henry County, Week 5: vs. Ravenwood
20. (21) Davidson Academy 4-0
Week 4: W, 55-0 vs. Hunters Lane, Week 5: at BGA
21. (20) Page 4-0
Week 4: W, 38-17 at Coffee County, Week 5: at Franklin County
22. (22) Tullahoma 3-0
Week 4: W, 28-20 vs. Marshall County, Week 5: at Creek Wood
23. (25) Smyrna 3-0
Week 4: W, 35-14 vs. La Vergne, Week 5: at Antioch
24. (NR) Station Camp 4-0
Week 4: W, 21-7 at Gallatin, Week 5: Bye
25. (NR) East Nashville 3-1
Week 4: W, 25-6 at Hillsboro, Week 6: vs. Jackson County
WEEK 4 SCOREBOARD
Thursday, Sept. 9:
York Institute 35, Livingston Academy 18
Friday, Sept. 10:
BGA 28, Nashville Christian 21
Brentwood Academy 19, Whitehaven 6
Cascade 28, Huntland 17
Centennial 43, Antioch 6
East Robertson 40, Cheatham County 8
Clarksville Academy 87, Tennessee Heat 0
Rossview 27, Clarksville Northeast 22
Page 38, Coffee County 17
Community 46, Perry County 0
Clay County 38, Cornersville 12
CPA 24, MBA 10
Pearl Cohn 35, Creek Wood 0
Cumberland County 17, Lenoir City 7
Davidson Academy 55, Hunters Lane 0
Clarksville 35, Dickson County 17
Ensworth 59, Nolensville 6
Westview 47, Fairview 14
Father Ryan 48, Cane Ridge 0
Fayetteville 19, Upperman 14
Stewarts Creek 30, Franklin 20
Franklin Road Academy 49, Columbia Academy 13
Station Camp 21, Gallatin 7
Giles County 36, Franklin County 18
Goodpasture 29, John Overton 12
Gordonsville 28, Eagleville 14
Friendship Christian 37, Grace Christian – Franklin 14
Green Hill 28, Columbia 14
Brentwood 21, Henry County 14
East Nashville 25, Hillsboro 6
Jo Byrns 22, Houston County 14
Sequatchie County 22, Jackson County 0
Lawrence County 28, Greenbrier 0
Lipscomb Academy 64, Pulaski Academy (Ark.) 28
Loretto 41, Wayne County 14
Trousdale County 34, Macon County 7
McEwen 44, Camden 22
Waverly 42, McNairy Central 0
Montgomery Central 34, Hillwood 0
Forrest 21, Moore County 7
MTCS 56, Mt. Juliet Christian 27
Pope John Paul II 56, Independence 38
Ravenwood 35, Life Academy (Va.) 14
Red Boiling Springs 20, Cosby 0
Richland 42, Hickman County 7
Riverdale 13, Shelbyville 6
Rockvale 54, Lincoln County 19
Lebanon 28, Siegel 21
Smith County 18, Westmoreland 0
Smyrna 35, LaVergne 14
Wilson Central 7, Springfield 6
Lewis County 23, Spring Hill 16
East Hickman 40, Stewart County 21
Stone Memorial 7, Monterey 6
McGavock 32, Stratford 20
Summertown 40, Collinwood 27
Summit 55, Blackman 20
Harpeth 20, Sycamore 8
Tullahoma 28, Marshall County 20
Mt. Juliet 38, Warren County 20
Watertown 38, DeKalb County 20
Cannon County 42, Webb School 16
Kenwood 25, West Creek 14
White County 41, Cookeville 13
White House 55, Portland 40
DCA 52, White House Heritage 20
Clarksville NW 27, Whites Creek 20
WEEK 5 SCHEDULE
Friday, Sept. 17:
Smyrna at Antioch
Pope Prep at Baylor
Clarksville at Beech
Davidson Academy at BGA
Stewarts Creek at Blackman
Ravenwood at Brentwood
St. Benedict at Brentwood Academy
LaVergne at Cane Ridge
Lookout Valley at Cannon Co.
Fairview at Cheatham Co.
Henry Co. at Clarksville Northwest
Nolensville at Columbia
DCA at Columbia Academy
Warren Co. at Cookeville
Collinwood at Cornersville
Goodpasture at CPA
Tullahoma at Creek Wood
Cumberland Co. at DeKalb Co.
Adamsville at East Hickman
Jackson Co. at East Nashville
MUS at Ensworth
Summertown at Forrest
Lipscomb Academy at FRA
Page at Franklin Co.
Mt. Juliet Christian at Franklin Grace
King’s Academy at Friendship Christian
Hendersonville at Gallatin
Community at Giles Co.
East Robertson at Harpeth
Green Hill at Hillsboro
Marshall Co. at Hillwood
McEwen at Hollow Rock-Bruceton
Huntingdon at Houston Co.
Franklin at Independence
Clay Co. at Jo Byrns
Coffee Co. at Lebanon
Hickman Co. at Lewis Co.
Mt. Pleasant at Loretto
Livingston Academy at Macon Co.
Stratford at Maplewood
Father Ryan at MBA
Dickson Co. at McGavock
Glencliff at Montgomery Central
Fayetteville at Moore Co.
Clarksville Academy at Nashville Christian
Red Boiling Springs at North Greene
Siegel at Oakland
Lawrence Co. at Pearl Cohn
Clarksville Northeast at Portland
Cascade at Richland
Rockvale at Riverdale
West Creek at Rossview
Walker Valley at Smith Co.
Lincoln Co. at Spring Hill
Kenwood at Springfield
Centennial at Summit
MTCS at Trinity Christian
Stone Memorial at Upperman
White House at Waverly
Huntland at Wayne Co.
Trousdale Co. at Westmoreland
Mt. Juliet at White Co.
Sycamore at White House Heritage
Watertown at Whites Creek
Hunters Lane at Wilson Central
Oneida at York Institute
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.