PCA's Gibson, Blackman's Martin lead All-County track team

PCA's Sydney Gibson won the TSSAA Division II girls shot put title. SUBMITTED

Rutherford County High School track had another banner year as evidenced by two individual state champions and a relay title.

With that in mind, Providence Christian Academy's Sydney Gibson, who won the Division II state shot put championship, and Blackman's Emilio Martin, who won the state high jump, are The Murfreesboro Post's boy’s and girl’s track and field athletes of the year.

Blackman's Micaleous Elder, Quincy Elder, Adonis Otey and Todd Lark are the relay team of the year, having won the 4x100.

The boys and girls all-county teams are listed below:

First Team

BOYS

- Emilio Martin, Blackman: Won state championship in high jump

- Antonio Malone, Blackman: Finished seventh in state in discus and 10th in shot put

- Micaleous Elder, Blackman: Finished runner-up in state in 100-meter dash, third in 200-meter dash and was part of 4x100 state relay championship

- Canaan Anderson, Siegel: Finished sixth in state in 1600-meter run

- Quincy Elder, Adonis Otey, Todd Lark, Blackman: Teamed up with Elder to win 4x100 state championship relay team

- Baylor Segree, La Vergne: Finished sixth in state in 400-meter dash and 11th in 200-meter dash

GIRLS

- Sidney Gibson, PCA: Won state championship in shot put

- Jania Summer, Siegel: Finished eighth in state in discus

- Ar'Nazsia, Riverdale: finished fourth in state in 100-meter dash and seventh in 200-meter dash

- Breja Hooks, Oakalnd: Finished seventh in state in 1600-meter run

- Joelle Patton, Blackman: Finished seventh in state in 100-meter hurdles

- Marilyn McCarthy, Siegel: Finished eighth in state in 3200-meter run

- Kennedy Gilbert, Oakland: Finished ninth in state in 200-meter dash and 16th in 400 hurdles

Second team:

BOYS

- Ransom Lester, Oakland: Finished 11th in state in 1600-meter run

- Andrew Nau, Stewarts Creek: Finished 14th in state in 800-meter run

- Seth Robinson, Siegel: Finished 14th in state in 3200-meter run

- Fuji Anday, Central Magnet: Finished 10th in state in 3200-meter run

GIRLS

- Amira Doss, Stewarts Creek: Finished 12th in state in long jump

- N'Dia Metcalf, Riverdale: Finished 16th in state in long jump

- Zhordan Shannon, Stewarts Creek: Finished 13th in state in high jump

- Shakira Waller, Riverdale: Finished 15th in state in high jump

- Kaile Alford, Oakland: Finished 15th in state in 100-meter hurdles

- Ke'Asyia Ward, Stewarts Creek: Finished 14th in state in 400 meters

- Alexis Spivey, Smyrna: Finished 15th in state in 400 meters

- Samantha Ouelette, Central Magnet: Finished 11th in state in 800-meter  

- Kaylee Fuller, Riverdale: Finished 11th in state in pole vault

Recommended for you